Na polskim rynku można znaleźć wiele profesjonalnych firm, które zajmują się projektowaniem, montażem, czy nawet produkcją modułowych zabudów do samochodów dostawczych. Są one skierowane do indywidualnych potrzeb konkretnej branży rynkowej. Producenci samochodów dostawczych tworzą seryjne wersje swoich pojazdów użytkowych z różnym rozstawem osi oraz w wielu wersjach nadwozia. Niestety nie zaspokajają one w pełni potrzeb wyspecjalizowanych branż. Dlatego właściciele firm i samochodów dostawczych decydują się na modyfikację vana u prywatnych specjalistów. Bardzo często najlepszym rozwiązaniem staje się modułowa zabudowa dostawczaka.

Modułowa zabudowa dostawczaka dla wielu branż

Jak sama nazwa wskazuje, modułowa zabudowa dostawczaka składa się z kilku modułów, tworzących spójny system zabudowy. Zazwyczaj są to rzędy szafek i funkcjonalnych szuflad, które pomagają zaoszczędzić miejsce w przestrzeni ładunkowej. Rozwiązań tego typu jest znacznie więcej. Niektórej zabudowy, np. do przewozu zwierząt, opierają się na systemach klatek z dozownikami wody. Serwisówki, popularnie wykorzystywane w sportach samochodowych, posiadają zabudowy złożone z różnych modułów – od metalowych szuflad na narzędzia, przez zbiorniki z wodą odprowadzane wężem na zewnątrz, aż po wyciągarkę. Istnieją również medyczne zabudowy do samochodów dostawczych – zazwyczaj posiadają one lodówki do transportu krwi, czy popularnych w ostatnich czasach szczepionek. Indywidualny projekt zabudowy modułowej zależy od konkretnych potrzeb i projektu. Jedynym ograniczeniem jest tutaj tak naprawdę przestrzeń. Ale w zabudowie złożonej z modułów chodzi właśnie o to, by wykorzystać dostępną przestrzeń w maksymalnie możliwy sposób.

Popularnym rozwiązaniem są także modułowe szuflady, które wysuwają się z tyłu pojazdu. Zazwyczaj są one od góry zabezpieczone jednolitym kawałkiem drewna, który sprawdza się idealnie jako podstawa pod konstrukcję łóżka, czy siedzika. Wytrzymałe prowadnice i szyny umożliwiają na wyciągnięcie kilkumetrowych szuflad skrywających np. wyposażenie kuchenne – zlew, kuchenkę, ekspres na kawę. Oczywiście tych zastosowań jest znacznie więcej i zależą od wizji właściciela auta.

Zabudowa ze sklejki – czy jest czego się bać?

Najpopularniejszym i najprostszym rodzajem zabudowy jest zabezpieczenie wnętrza powierzchni ładunkowej sklejką. Ogranicza to potencjalne szkody, jakie mogą wywołać przewożone towary na blaszanych ścianach karoserii i podłodze samochodu dostawczego. Pełni ona również funkcję wygłuszenia oraz ocieplenia wnętrza. Zastosowanie sklejki brzozowej jest powszechne ze względu na stosunkowo niską cenę i właściwe spełnienie swojej funkcji. Na rynku dostępne są gotowe zabudowy, jak i elementy składowe umożliwiające zabezpieczenie określonej części wnętrza, np. nadkoli. Sklejka sprawdzi się w przypadku firm kurierskich, budowlanych oraz transportowych. Nieco gorzej wypada ona w przypadku zabudów kamperowych, gdzie istotne znaczenie ma optymalizacja izolacji cieplnej oraz uwarunkowania estetyczne.

Modułowa zabudowa samochodu dostawczego to popularna modyfikacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta. Mnogość firm oferujących takie rozwiązania stanowi najlepszy dowód na to, że cieszą się one dużą popularnością.

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły