Car sharing to model biznesowy, który zyskuje w Polsce bardzo dużą popularność. O co w nim chodzi? Założenie jest bardzo proste! Firma, spółdzielnia, czy duża korporacja udostępniają swoje samochody innym osobom w określonym czasie, który podlega opłacie. Od standardowych wypożyczalni różnią się dostępnością (bardzo często można wypożyczyć samochód z ulicy przy pomocy aplikacji mobilnej) oraz systemem rozliczeń. Wypożyczalnie samochodowe udostępniają zazwyczaj pojazdy w rozliczeniu dziennym, podczas gdy car sharing umożliwia nam szybki, krótki wynajem. W jakich polskich miastach dostępny jest dostawczak na minuty? Ile to kosztuje? Przyjrzyjmy się sprawie bliżej!

Czy dostawczak na minuty ma sens?

Ależ oczywiście, że tak! Nikt nie ma obowiązku posiadania samochodu dostawczego. Wiązałoby się to z kosztami zakupu, utrzymania, eksploatacji, czy chociażby przechowywania vana… Skoro nie jesteś właścicielem samochodu dostawczego to najprawdopodobniej go nie potrzebujesz. Zdarzają się jednak sytuacje losowe, przy których dostawczak może okazać się bardzo potrzebny! Przeprowadzka? Pomoc z transportem mebli? Rozstanie z dziewczyną? Możliwości jest naprawdę wiele. Wypożyczenie wozu na cały dzień, podczas gdy będziemy go potrzebowali np. przez 30 minut, mija się z celem. W takiej sytuacji dostawczak na minuty staje się idealnym rozwiązaniem! Wynajem krótkoterminowy pozwala na oszczędność. Bardzo często nie musimy się przejmować takimi kwestiami jak tankowanie, stan akumulatora, ubezpieczenie OC… Po prostu ściągamy aplikację mobilną, znajdujemy wóz i ruszamy!

dostawczak na minuty - panek car sharing

Carsharing w Polsce

Pierwsze usługi car-shargingowe na terenie Polski zostały uruchomione w 2016 roku na terenie miasta Warszawa. Z czasem pojawiły się również w Poznaniu, Rzeszowie, Siedlcach, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie… Wynajem samochodów na minuty spotkał się w Polsce z tak dużym zainteresowaniem, że coraz częściej można je spotykać również w mniejszych miastach. Sam niedawno natrafiłem na hybrydową Toyotę firmy Panek CarSharing na jednym z osiedli Inowrocławia. Polskim specjalistą w zakresie wynajmu dostawczaków na minuty jest firma Wozibus. Chociaż lokalnie można spotkać kilkanaście różnych firm, które oferują usługi van sharingu. Swoją ofertę dostawczaków wprowadzili także giganci na polskim rynku, tacy jak Panek CarSharing.

Citybus – cena 2022 – dostawczak na minuty

dostawczak na minuty - cennik Citybus

Firma Citybus działa na terenie Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Rybnika, Tych, Gliwic, Katowic, Częstochowy, Zabrza, Wrocławia, Krakowa, Bielsko-Białej oraz Łodzi. Wynajem odbywa się bez formalności. Wystarczy pobrać aplikację mobilną, podłączyć kartę i jeździć! Płacisz tylko za korzystanie z pojazdu, chociaż przewidziane są także pomniejsze opłaty za postój (jeżeli chce się dalej korzystać z wynajętego dostawczaka).

Wozibus – cena 2022

dostawczak na minuty - cennik 2022 wozibus

Wozibus oferuje ceny na najniższym rynkowym poziomie, czyli 0,89 zł za minutę jazdy. Oczywiście trzeba mieć również na uwadze osobną stawkę kilometrową, jednak wciąż jest to tańsze rozwiązanie niż wynajęcie auta na cały dzień, czy skorzystanie z płatnych usług jakiejś firmy transportowej, bądź kurierskiej.

Panek Car Sharing – maxiCARGO 2022

Panek Car Sharing oferuje wynajem krótkoterminowy samochodów dostawczych Renault Master, Opel Movano oraz Mercedes Sprinter. Cena jest jednaka tożsama dla każdego z pojazdów. To co robi największe wrażenie to mapka dostępności pojazdów. Można się nimi także poruszać na trasach pomiędzy różnymi miastami: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław. Warto także śledzić poczynania tej firmy, ponieważ bardzo często dostępne są ciekawe okazje… a w niektórych miastach dostępne są również klasyki polskiej motoryzacji.

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły