Polacy coraz chętniej i prężniej działają na rynku samochodów turystycznych i przyczep kempingowych. Przyczepy Niewiadów, Balcamp, Affinity Camper Vans to tylko niektóre firmy, które wywalczyły sobie dobrą renomę w Europie. Do tego grona może dołączyć także marka Xpedition Pro, która skierowana jest do konkretnej niszy odbiorców. Tutaj nie chodzi o stworzenie kamperów dla wszystkich. Tylko o stworzenie unikalnych pojazdów, skierowanych do konkretnej niszy. Do osób, które chcą podróżować wszędzie, bez żadnych ograniczeń. Co musi posiadać taki kamper? Czy XPro One faktycznie może uczynić właściciela niezależnym na prawie 2 tygodnie?

Polski kamper do zadań specjalnych

Zacznijmy od nazwy – XPro One może kojarzyć się w pierwszym momencie z nazwą smartphona bądź drona. Skąd pomysł, by takim mianem okrzyknąć pojazd turystyczny? Jak mówią sami twórcy: Nazwa nawiązuje do słów Expedition i Professional – XPRO – odzwierciedla ona nasze bezkompromisowe założenia co do produktu, designu, emocji i więzi, jaka tworzy sięmiędzy twórcami, a odbiorcą. Dlatego nasz zespół tworzą eksperci dla których proces twórczy jest pasją. Nazwa ma się zatem kojarzyć z ekspedycjami (wyjazdami organizowanymi w konkretnych celach, np. badawczych) oraz profesjonalizmem. Można zatem pokusić się o wniosek, że XPro One to kamper skierowany do profesjonalistów w zakresie karawaningu. Czy może raczej – profesjonalistów, którzy poszukują najbardziej zaawansowanych i wytrzymałych kamperów. Jak teoria ma się do praktyki?

Pojazd został oparty na czteronapędowym Iveco Daily, wykorzystywanym dość często m.in. przez wojsko, czy terenowe jednostki ratownictwa energetycznego. Cały design pojazdu przynosi na myśl skojarzenia militarne. Duży prześwit w zawieszeniu, niestandardowa stylistyka całej zabudowy, dodatkowe oświetlenie oraz wnętrze. Niezależna toaleta i prysznic, wygodne miejsca siedzące w strefie dziennej. 200-litrowe zbiorniki na wodę, możliwość montażu paneli słonecznych. To połączenie ma zapewnić użytkownikom kompletną niezależność na 10 dni. Z doświadczenia wiemy, że jest to całkiem realne. Na wyposażeniu zewnętrznym znalazła się wytrzymała markiza oraz wysuwany grill, które na pewno dodadzą dodatkowego klimatu XPro One! Polski kamper to rozwiązanie dla osób, które nie lubią kompromisów.

Jakie są dalsze plany producenta? Po ,,ekstremalnej” wersji kampera, firma pracuje nad rozwiązaniem luksusowym: USS Enterprise. Na więcej szczegółów i ostateczną prezentację przyjdzie jeszcze pora.

XPro One – galeria

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły