Czy przenieśliśmy się do XXII wieku, gdzie pijanym obywatelom oferuje się darmowy transport do domu? Niestety nic z tych rzeczy. Natomiast zajmowanie się agresywnymi osobami pod wpływem alkoholu to jedno z zadań straży miejskiej. Wielokrotnie miejski monitoring zauważa sytuacje, gdy niszczone jest mienie bądź dochodzi do rękoczynów pomiędzy ludźmi. Jest akcja, musi być również reakcja. Często na samym wystawieniu mandatu sprawa się nie kończy, a osoby które przesadziły z alkoholem muszą zostać skierowane na izbę wytrzeźwień. I wtedy wkracza on, specjalny mały dostawczak Ford Transit Connect przystosowany do transportu nietrzeźwych osób.

170.000 zł na rzygoodporny, mały dostawczak

Straż Miejska w Bydgoszczy ogłosiła oficjalny przetarg na zakup nowego wozu do przewozu pijanych osób. Jako, że jest to zagadnienie dość niszowe to do przetargu zgłosiła się zaledwie jedna firma. Za jeden egzemplarz trzeba będzie zapłacić aż 170 tysięcy złotych. Jak jednak wskazują bydgoscy strażnicy miejscy, nowy pojazd do przewozu nietrzeźwych osób to zakup absolutnie konieczny. Obecnie strażnicy posiadają 27 radiowozów, z czego zaledwie dwa są przystosowane do przewozu osób nietrzeźwych.

Tłumów nie było, zgłosiła się tylko jedna firma, która odpowiednio przerobi pojazd. Auto ma mieć wydzieloną część z dwoma siedzeniami, kabina zostanie wyłożona tworzywem sztucznym, aby łatwo ją było umyć. Oczywiście wóz będzie miał homologację i zostanie odpowiednio oznakowany.

Jacek Anhalt, komendant Straży Miejskiej w Bydgoszczy
Mały dostawczak Transit Connect

W większości przypadków, gdy podejmowany jest transport osoby nietrzeźwej to pojazd wymaga dezynfekcji i czyszczenia, co wyłącza go z użytkowania na kilka dni. Inaczej ma być w przypadku nowego zakupu. Mały dostawczak Transit Connect nie będzie wymagał dezynfekcji. Specjalne pokrycie z tworzywa sztucznego sprawi, że wystarczy zwykłe przemycie pojazdu po kłopotliwym pasażerze. Z resztą, liczby mówią same za siebie. W 2021 roku (gdzie działalność wielu klubów była ograniczona) strażnicy miejscy w Bydgoszczy podjęli ponad 300 kursów z nietrzeźwymi pasażerami.

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły