Kombivany nazywane są przez niektórych prześmiewczo tatusiowozami. Jest w tym ziarno prawdy, bowiem są one powszechnie wykorzystywane jako samochody rodzinne. W razie zapotrzebowania oferują one również dobrą przestrzeń ładunkową, która może okazać się prawdziwym ratunkiem w trakcie remontu, czy prac ogrodowych. Pojazdy z segmentu kombivan łączą w sobie cechy auta osobowego i dostawczego. Czy Mercedes Concept EQT wpisuje się w te ramy? Jakie innowacje przynosi na sobie 9. reprezentant rodziny EQ?

Mercedes Concept EQT

Koniec podobieństw do Renault Kangoo

Skąd takie stwierdzenie? Renault Kangoo stanowi bazę na której produkowany jest Mercedes Citan. Auta posiadają pewne różnice stylistyczne ale tworzone są na tej samej konstrukcji. Wedle zapowiedzi, Mercedes EQT ma być oparty na Mercedesie T – a co za tym idzie, powinien przypominać również Renault Kangoo. Na szczęście wcale tak nie jest. Mercedes Concept EQT posiada całkowicie inny, futurystyczny design. Opływowy kształt pozbawiony kantów oraz zgrabne modelowanie karoserii sprawiają, że rodzinny van Mercedesa zrywa kompletnie z nawiązaniami do swojego francuskiego kuzyna. Do konstrukcji auta mają zostać wykorzystane materiały znacznie wyższej jakości, a sama gama dostępnego wyposażenia przypominać będzie bardziej limuzynę niżeli rodzinnego kombivana. To powinno wpisać się w potrzeby fanów niemieckiej marki, którzy dość krytycznie podeszli do informacji o współpracy z Renault. Mercedes EQT to pierwszy kombivan klasy premium, który spróbuje przełamać łatkę tatusiowozu. Czy mu się uda? Wiele na to wskazuje!

Mercedes Concept EQT tył - klapa, światła

Mercedes Concept EQT: wymiary

Przy podawaniu wymiarów oraz specyfikacji nowego Mercedesa, warto odnieść się również do pojazdów konkurencyjnych. Na ten moment Mercedes Concept EQT posiada 4955 mm długości, 1863 mm szerokości oraz wysokość rzędu 1826 mm. EQT jest tym samym dłuższy o 8 cm od VW Caddy Maxi, oferując jednocześnie drobną przewagę w szerokości oraz wysokości pojazdu. Model pokazowy wyposażony był w elektryczne drzwi przesuwne, podczas gdy wersja stricte komercyjna ma zostać wykastrowana do mechanizmu ręcznego.

Jak na kombivana przystało – EQT oferuje miejsca siedzące dla 7 osób, usytuowane w trzech równoległych rzędach. Oczywiście, trzeci rząd siedzeń pozostaje kwestią otwartą. Można go wyjąć z samochodu, bądź złożyć. Drugi rząd foteli można już tylko złożyć, a usunięcie go stanowi już bardziej skomplikowaną operację. Ciekawe rozwiązanie stanowią specjalne pasy znajdujące się na tyłach foteli. Pozwolą one zabezpieczyć przewożone dobra w trakcie podróży. Konstrukcja powinna się także spisać bardzo dobrze podczas przewozu transporterów ze zwierzętami.

Mercedes Concept EQT – diabeł tkwi w szczegółach

Mercedes zapowiada, że pojazd sygnowany nazwą EQT będzie wpisywał się w segment premium, charakteryzujący się wysoką wygodą, komfortem oraz masą bajerów wewnątrz pojazdu. Największe wrażenie wywołują szczegóły, którymi najeżony jest ten kombivan! Diamentowy grill, przeszklony dach, napęd elektryczny oraz wnętrze nawiązujące do luksusowych limuzyn Mercedesa… to musi się podobać! Warto również wspomnieć, że panoramiczny dach został uzupełniony laserowymi trójramiennymi gwiazdami, nawiązującymi do logotypu marki. Podobne odniesienia znalazły się także na przedniej atrapie oraz opcjonalnych felgach.

Wnętrze Mercedesa EQT bazuje na schludnym, wyraźnym kontraście czerni i bieli. Wygodne fotele zostały pokryte białą skórą nappa, podczas gdy do wykonania skórzanych zdobień wykorzystana została skóra pochodząca z recyklingu. Zaokrąglone wloty powietrza mienią się czernią, podczas gdy cała reszta tworzy piękną, spójną kompozycję. Wewnątrz pojazdu znalazł się także system świateł LED, których kolorystykę można dostosować do własnych potrzeb. Na kierownicy umieszczono przyciski Touch Control, czyli nowoczesne panele dotykowe reagujące m.in. na siłę docisku palca.

Deska rozdzielcza - Mercedes Concept EQT

Osobowa Klasa T i użytkowa wersja Citan mają zadebiutować na rynku w 2022 roku. Na ten moment nie wiadomo jaki napęd elektryczny będzie posiadał model EQT. Mercedes najprawdopodobniej pracuje nad kompletnie nową konstrukcją.

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły