Polska nie może pochwalić się zbyt dużym dorobkiem rodzimych samochodów – zarówno osobowych, jak i dostawczych. Wszystko może odmienić się za sprawą firmy Melex, która w 2021 rok wystartuje z seryjną produkcją elektrycznego samochodu dostawczego o tajemniczej nazwie N.TRUCK. Warto podkreślić, że nie jest to prototyp (jak Izera) a gotowy do masowej produkcji elektryczny dostawczak z Polski. Z resztą, produkcja Melexów w Mielcu ma już 50-letnią historię. Firma w szczytowej formie posiadała 10% udziałów w rynku wózków golfowych w USA. Teraz nadeszła pora na pojazdy użytkowe nowej generacji – wymagające dużej przestrzeni ładunkowej i praktycznych rozwiązań.

Najnowszy Melex N.Truck będzie mógł poprowadzić każdy kierowca z uprawnieniami kategorii B. Pojazd posiada bowiem dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony i zdolność załadunkową na poziomie 2 ton. Samochód jest napędzany przy użyciu energii elektrycznej z baterii litowych. W 2021 roku do produkcji trafi 150 pojazdów tego typu, które będą dostępne w sprzedaży od 25 do 35 tysięcy euro w zależności od wersji wyposażenia. Polakom przyjdzie zatem zapłacić za N.Truck od 110 do 160 tysięcy złotych, zależnie od aktualnego kursu walut.

N.Truck – dane techniczne

Elektryczny dostawczak z Polski, N.Truck będzie poruszał się z prędkością do 70 km/h. Jest to zdecydowanie niższa prędkość niż konkurencyjne pojazdy zaprezentowane przez wielkich producentów aut, takich jak Ford czy Volkswagen. Jest on jednak skierowany do konkretnej niszy. Producent zapewnia, że zasięg pojazdu na jednym ładowaniu wynosi powyżej 150 km. Szerokość pojazdu to 1500 mm, co czyni go ciekawym wyborem dla magazynów i firm produkcyjnych. N.Truck będzie występował w dwóch wersjach: zwykła z rostawem osi 2500 mm oraz długa z rozstawem osi 3000 mm. Auto ma posiadać modułową zabudowę, umożliwiającą dostosowanie jej pod potrzeby indywidualnego klienta. Sama waga baterii wyniesie ok. 400-500 kg, co przy zapowiadanej ładowności 2000 kg pozostawia zaledwie tonę na wagę właściwą samego pojazdu bez dodatkowego obciążenia.

Na ten moment to wszystkie dane techniczne, udostępnione przez producenta N.Truck. Jesteśmy jednak pewni, że elektryczny dostawczak z Polski będzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród firm, stawiających na ekologię i redukcję emisji spalin. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Elektryczny dostawczak z Polski – Galeria

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły