Są w Polsce rzeczy znienawidzone z zasady, na myśl o których włos jeży się na głowie. Oczywiście, jeśli jeszcze ma się włosy. Są to m.in. kontrole skarbówki, opóźnienia pociągów, koniec papieru toaletowego i kontrole prędkości. Niestety, te ostatnie zagoszczą na stałe na autostradzie A1. Inspekcja Transportu Drogowego na wniosek GDDKiA i wykonawców uruchomiła odcinkowy pomiar prędkości. Takie rozwiązania zaczęły pojawiać się w całej Polsce od 2015 roku. Będzie to jednak pierwszy przypadek, gdy odcinkowy pomiar prędkości znajdzie się na autostradzie. Wszystko za sprawą prac budowlanych prowadzonych na 64-kilometrowej trasie od węzła Tuszyn do granicy województwa śląskiego. Przeprowadzone badania wykazały, że 91% kierowców nie stosuje się do obowiązującego ograniczenia prędkości – co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji w pobliżu placu budowy. Na ten moment pracuje tam kilkadziesiąt osób i kilka ciężkich maszyn. Wykonawcy odcinka nie czekają na tragedię i zwrócili się z wnioskiem o uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości. Na jakich odcinkach należy pilnować dozwolonego ograniczenia prędkości do 140 km/h?

Odcinkowy pomiar prędkości na Bursztynowej Autostradzie od 20 stycznia

Od dzisiaj (20 stycznia) prędkość będzie mierzona na 16-kilometrowym odcinku pomiędzy Tuszynem a Piotrkowem. Na kolejny odcinek nie trzeba długo czekać – kolejne urządzenia zostaną uruchomione 22 stycznia pomiędzy Kamieńskiem a obwodnicą Częstochowy. Jest to trasa o długości blisko 41 kilometrów. Warto zaznaczyć, że odcinkowy pomiar prędkości nie ma pełnić jedynie funkcji straszaka. Fragmenty objęte pomiarem zostały włączone do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Co za tym idzie, naruszenia przepisów kodeksu drogowego będą karane mandatami.

– To bezprecedensowe rozwiązanie, które nigdy wcześniej nie było stosowane na budowie drogi. Ze względów bezpieczeństwa wprowadza je Inspekcja Transportu Drogowego na wniosek GDDKiA i wykonawców

Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA

Na ten moment nie wiadomo, czy podobne rozwiązania zostaną zastosowane na innych odcinkach autostrady. Zważając na powszechne łamanie przepisów przez kierowców można spodziewać się takich rozwiązań również na innych drogach szybkiego ruchu w całej Polsce.

odcinkowy pomiar prędkości na A1
Budowana autostrada A1 w woj. łódzkim

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły