Na pewno wszyscy słyszeliście o wielkiej popularności kamperów, spowodowaną pandemią koronawirusa. Lockdowny, panujące obostrzenia i ograniczenia w zakresie przemieszczania się sprawiły, że Van Life cieszy się ogromną popularnością. Oczywiście niesie to za sobą różnorakie skutki – zwiększona podaż przyczyniła się do wzrostu cen, pojawiły się nowe wypożyczalnie samochodów kempingowych, podobnie jak i nowe modele samochodów dostępnych z zabudową. Ba! Niektórzy dokonywali modyfikacji samochodów osobowych, implementując podnoszony dach, czy chociażby modułowe szuflady w tylnej części pojazdu. Suzuki Jimry to efekt uboczny całego zamieszania, będący hybrydą terenowego modelu Jimny oraz kei cara Every. Brzmi dziwnie? Słusznie. To chyba najsłodszy kamper dostępny aktualnie na rynku!

Przód Jimny + Nadwozie Every = Suzuki Jimry

Pierwsze skojarzenia jakie niesie za sobą van to nawiązanie do aktualnej generacji Suzuki Jimny. Jednak jedynymi elementami wspólnymi z omawianym kamperem jest przód pojazdu. Został on dosłownie wyciągnięty z terenowego Jimny’ego i ulokowany przez firmę T-Style w popularnym w Japonii modelu Every. Nazewnictwo oraz wzornictwo wskazują, że twórcom modyfikacji zależy bardziej na skojarzeniach z wersją terenową. Zawieszenie pojazdu zostało podniesione o 1,5 cala i uzupełnione orurowaniem przy progach. W aucie zamontowano 15-calowe felgi, które w połączeniu z całą resztą mogą wydawać się dość komiczne i słodkie jednocześnie!

Suzuki Jimry - zawieszenie kampera

Jesteście ciekawi jakie wymiary ma ten pojazd? Liczby są doprawdy ciekawe. Suzuki Jimry ma zaledwie 3,4 metra długości, co stanowi nielada wyzwanie pod stworzenie wygodnego i funkcjonalnego kampera. Szczególnie, że producent wskazuje, że jest to mobilny domek dla 4 osób. Miejsca do spania rozdzielone są na dwie strefy – dwa miejsca wewnątrz pojazdu, dzięki rozkładanej kanapie. Kolejne dwa znajdują się na dachu, w popularnym namiocie dachowym typu pop-up. Dostać się do niego można jedynie z zewnątrz pojazdu za pomocą rozkładanej drabinki. W tylnej części pojazdu znalazły się modułowe szuflady, w których można przechowywać swoje rzeczy, czy zaimplementować kuchenkę gazowa i zlew. Nie są one jednak dostępne w fabrycznej wersji.

Czy kamper od T-Style ma sens?

I tak, i nie. Jest to ciekawa propozycja dla osób, którym zależy na względnie małym pojeździe. Największą popularnością taki pojazd może się cieszyć w Japonii, szczególnie wśród niskich osób, które podróżują samotnie, bądź we dwoje. Pełnowymiary vanlife w cztery osoby może być już niekomfortowy. Suzuki Jimry nie posiada toalety, zlewu, kabiny prysznicowej, lodówki, ani kuchenki. Jednak modułowe szuflady pozostawiają pole możliwości dla majsterkowiczów. Kolejną kwestią jest niska popularność tych pojazdów w Europie, w tym Polsce. Znacznie łatwiej o części zamienne, czy używane w Azji.

Tego vana podrzucamy w ramach ciekawostki. Czyż nie jest słodki? Nie zwiastujemy mu dużego sukcesu komercyjnego, jednak z pewnością przykuwa uwagę swoim designem.

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły