Ludzie od zawsze znajdowali nietypowe sposoby na wyrażanie siebie, swoich poglądów bądź krytykę innych. Bohaterowie tego wpisu postanowili wyrazić swój sprzeciw w sposób publiczny, za pomocą oklejenia samochodu dotawczego czy graffiti. Pragniemy zaznaczyć, że ten materiał nie ma charakteru reklamowego, czy propagującego którekolwiek z ugrupowań politycznych. Chodzi o docenienie kreatywności w zakresie przemycania politycznych treści na samochodach dostawczych. Oto top 5 dostawczaków z hasłami politycznymi, które spodobały nam się najbardziej. Kreatywność Polaków potrafi zaskakiwać!

5. Prezydent jest jak Majonez

Hasło rodem ze słabej akcji reklamowej, bądź przemyślenie domorodnego fana Paulo Coelho. Nie wiem czy bardziej dziwi nas samo hasło o Majonezie Winiary, czy emblemat Brabusa na łączeniu tylnych drzwi. Najprawdopodobniej on również pełni jedynie funkcję dekoracyjną.

4. Stop propagandzie kurwizji

Tym razem pojazd stanowiący krytykę wobec telewizji narodowej (niegdyś publicznej) za którą odpowiedzialny jest Jacek Kurski. Naczelne hasło: Myślę samodzielnie. O ile z resztą nie trzeba się zgadzać, tak do samodzielnego myślenia zachęcamy wszystkich. Z każdej strony politycznej, bądź nawet jeśli nie ma się wprost sprecyzowanych poglądów.

3. Pinokio, Nowy Ład i Transit

Kto by pomyślał, że trzy tak różne tematy znajdą wspólne uzewnętrznienie na karoserii tego Transita. Patrząc na jego treść można przypuszczać, że zdjęcie pochodzi z ostatnich dwóch lat. Napis odnosi się do reformy podatkowej, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku, nazywanej przez partię rządzącą Nowym Ładem. Nie zabrakło także postaci Morawieckiego, Kaczyńskiego, Ziobro oraz Gowina.

2. Polityczna gra słów

Tym razem pomalowany dostawczak w stylistyce przypominającej graffiti z ciekawą grą słów. Dla osób, które nie interesują się światem polityki spieszymy z wyjaśnieniami. Don Jaroslao odnosi się w prześmiewczy sposób do postaci Jarosława K, określenie Zdziwisz to nawiązanie do kardynała Stanisława Dziwisza, a końcowe ,,rydzykujesz” to odwołanie do postaci Ojca Dyrektora. Wykrzyknik w kształcie pioruna może z kolei stanowić nawiązanie do Strajku Kobiet.

1. Dostawczak przedsiębiorcy z Gdańska

Być może znacie historię pana Sebastiana Pawłowskiego, który w 2020 roku został zatrzymany przez policję pod zarzutem znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy. Jego samochód dostawczy został skonfiskowany na kilka tygodni. Wszystko za sprawą charakterystycznych napisów ,,PiS stop” i ,,WyPAD 2020″, grafiki Andrzeja Dudy w czapce błazna i naczelnego hasła: ,,wolę w szambie zanurkować niż na Dudę zagłosować“.

Przedsiębiorcy udało się ostatecznie odzyskać vana, jak sam powiedział w jednym z wywiadów:

Liczę się z tym, że mogą mi go spalić. Ale nie dam się zastraszyć. To cena za walkę z systemem. Nie chcę pomagać lub szkodzić żadnym partiom. Nadal będę nim jednak jeździł po Trójmieście. Mam tu rodzinę, znajomych. Ten samochód to mój drugi dom.

Oklejenie dostawczaka zostało delikatnie zmodyfikowane nim wróciło do codzienności gdańskich dróg. Wystarczyło przysłonić oczy prezydenta czarnym paskiem, jak robi się to czasem w materiałach dziennikarskich. Niczym papierowa torba do alkoholu, tak kilkanaście centymetrów taśmy załatwiło sprawę. Jak zaznaczał Pan Sebastian – nie chce być wiązany z jakąkolwiek frakcją polityczną. Jego działania mają charakter antysystemowy, a nie upolityczniony.

Co sądzicie o naszym zwycięzcy w top 5 dostawczaków z hasłami politycznymi?

GRATIS: TÓSKOBUS

Tóskobus nawiązuje do autobusu Donalda Tuska z czasów kampanii poselskiej (zakończone ponownie na stanowisku premiera). Specjalne oklejenie tóskobusa zostało przygotowane przez związek stowarzyszeń kibiców w 2011 roku. Tóskobus przez kilka dni objechał całą Polskę, by ostatecznie wrócić do Warszawy. Środowiska kibicowskie zbierały w ten sposób podpisy pod projektem ustawy obywatelskiej o bezpieczeństwie imprez masowych.

To było nasze top 5 dostawczaków z hasłami o charakterze politycznym. Chociaż niektóre inicjatywy miały na celu krytykę władzy, a nie prezentowanie konkretnych postulatów czy pomysłów to nie brakowało im kreatywności! Który podobał Ci się najbardziej?

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły