Niecodziennie słyszy się o modyfikacjach samochodów dostawczych. Jeżeli już takowe mają miejsce to zazwyczaj oznaczają utworzenie zabudowy kamperowej, bądź innej specjalistycznej wersji. Pod hasłem tuning dostawczaków możemy zazwyczaj napotkać zmodyfikowane Volkswageny T4 i T5, brytyjsko-tureckie wariacje nad Fordem Transitem oraz kilka eksluzywnych projektów Mercedesa Sprintera. Nie mogłoby także zabraknąć terenowych wersji Iveco Daily, które stosuje się w europejskich armiach. Bohater dzisiejszego artykułu to jeszcze inny pojazd. Tak prezentuje się tuning Mercedes Vito i jego wersje, dostępne legalnie na wolnym rynku.

Pakiet wizualny Carlex Design

Jako, że nasza strona nazwa się polski van, zaczynamy od projektu polskiej firmy Carlex Design. Pakiet wizualny oferuje zmiany zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na jego karoserii zewnętrznej. Z resztą, zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka. Pakiet aerodynamiczny objął wyprofilowany przedni zderzak z wyraźnymi wlotami powietrza, nakładki na progi oraz specjalne końcówki na wydech. Ten Vito sprawia wrażenie jakby pod maską skrywało się coś więcej niż 114-konny dieselek. Spojrzenia przechodniów gwarantowane!

Tuning Mercedes Vito w wydaniu Carlex Design skupił się przede wszystkim na wnętrzu pojazdu. A tam prestiż bije po oczach – skórzanie wykończenia, klasyczna elegancka kolorystyka na zasadzie kontrastu (czarny i biały). Pakiet nie obejmuje żadnych udogodnień, ani gadżetów cyfrowych. Próżno zatem szukać ekranów, lodówki, czy chociażby konsoli. Firma Carlex Design skupia się na projektach wizualnych oraz ich późniejszej realizacji. Co może niektórym się nie podobać. Należy także zwrócić uwagę, że boczki i masa elementów z tworzywa sztucznego pozostała w wersji fabrycznej. Dlatego miejscami widać nie tylko kontrast kolorystyczny ale również jakościowy. Chociaż nie wiem, czy ktoś będzie w stanie oderwać wzrok od zdobień przygotowanych przez polską firmę!

Hartmann – tuning Mercedes Vito

Kolejna propozycja pochodzi od znanego, niemieckiego tunera – firmy Hartmann. Specjalizuje się on w pakietach do Mercedesów, czego najlepszym dowodem są autorskie realizacje Citana i Sprintera. Vito to pojazd pośredni pomiędzy dwoma wymienionymi modelami. Co zmieniło się w pojeździe? Na start: nakładki na progi i zderzaki. Idąc dalej, dochodzimy do 20-calowych felg i zawieszenia, obniżonego o 3 cm. Najważniejsza różnica opiera się jednak na podejściu do modyfikacji. Tuning Mercedes Vito autorstwa Carlex Design skupiał się na wyglądzie. Hartmann wziął się również za silnik, podkręcając seryjne 2,1 litra o mocy 190 KM i 440 Nm na 224 KM i 505 Nm. Liczby mówią same za siebie.

tuning Mercedes Vito - tuning Hartmann

Poza programi, felgami i sportowym zacięciem – zmiany pojawiły się również wewnątrz auta. Panel środkowej konsoli został pokryty specjalnym lakierem fortepianowym. Żeby być dokładnym, modyfikacja została przeprowadzona na Mercedes-Benz Vito 119 BlueTEC w osobowej odmianie Tourer. Opis słowny to jedno, jednak najlepiej zobaczyć to na własne oczy. Dlatego poniżej prezentujemy kilka zdjęć odpicowanego Vito od Hartmann.

Oto tuning Mercedes Vito, który dostępny jest w aktualnej ofercie komercyjnej firm tunerskich. Która propozycja podoba Wam się bardziej? My chętnie połączylibyśmy pakiet wizualny Carlex Design z tuningiem silnika od firmy Hartmann.

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły