Seria użytkowych pojazdów Volkswagena to prawdziwe legendy motoryzacji. Kultowy Transporter T4 to nieodłączny element każdej budowy. Wersja Multivan posiada rzeszę fanów wśród wielodzietnych rodzin, jak i firm, które wymagają transportu większej liczby osób. Dużą popularnością cieszy się również wersja California, czyli fabryczny minikamper wypełniający pola kempingowe całego świata. Aktualnie na rynku dostępny jest Volkswagen Multivan 6.1, będący odnowioną wersją dostawczaków poprzedniej generacji. Odpowiadał on stylistycznie kanonom ukutym przez Volkswagena T4 i kontynuowanym w wersji T5. Teraz nadeszła pora na prawdziwą rewolucję! Volkswagen Multivan T7 to całkowita nowość, której wyglądem bliżej jest do VW Golfa niżeli do Transportera, którego znamy od lat.

Koniec pewnej epoki – Volkswagen Multivan T7

Firma VW jest świadoma, że nowy design może nie przypaść do gustu fanom kultowego dostawczaka. Dlatego po premierze Multivana T7 – w ofercie salonów nadal dostępny będzie model T6.1. Volkswagen Multivan T7 będzie zwyczajnie skierowany do innej grupy klientów. Co ciekawe, nowy Volkswagen będzie bazował na podobnej technologii co Golf! To najlepiej podkreśla jak wiele zastosowań i możliwości modyfikacji niesie za sobą wykorzystanie platformy MQB. Nowy Multivan będzie skierowany do rodzin, poszukujących minivana do codziennych podróży, jak i weekendowych wojaży. Swoim wyposażeniem, układem jezdnym oraz wszelkimi udogodnieniami ma odpowiadać samochodom osobowym. Bardzo możliwe, że bazowa wersja nowej generacji, czyli zwykły, blaszany Transporter będzie się znacznie różniła od wersji osobowej (MultiVan). Pojawiają się głosy, że będzie to efekt współpracy z Fordem, bazujący na Transicie Customie. Wszystko pozostaje jednak w sferze plotek i domysłów – prawdziwe odpowiedzi poznamy najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

VW Multivan T7

Co z retro wersjami vanów od VW?

W 2018 roku , Volkswagen zapowiedział odświeżenie serii swoich kultowych dostawczaków. Popularne ogórki, których legenda i niezawodność była podtrzymywana przez kolejne lata w postaci VW T3 i T4 mają pojawić się w wersjach elektrycznych w 2022 roku. Auta mają bazować na elektronicznej architekturze ID.3, ID.4 oraz ID.6. Cała seria elektryków skierowana na rynek amerykański będzie najprawdopodobniej sygnowana nazwą Bulli. Pierwsze prototypy powstały w współpracy z firmą EV West z Kalifornii i były to najzwyczajniej w świecie elektryczne VW Goldy z budą zapożyczoną z T2. Co ciekawe, elektryczny Volkswagen T2 powstał już w 1972 roku. Był to jednak bardziej wóz pokazowy, koncepcyjny niżeli pełnowymiarowy dostawczak.

Volkswagen T2 Elektro transporter
Volkswagen T2 Elektro transporter

Paweł Kokot

Niespełniony pisarz zanurzony w świecie samochodów dostawczych i motorsportu. Fan kamperów, miłośnik ciszy i wojaży wszelkiej maści.

Podobne artykuły